03/16

ŚLUB / The Marriage


Do teatru w małym mieście przyjeżdża młody reżyser z zamiarem przeprowadzenia przesłuchań do nowego spektaklu. Od początku prześladuje go pech. Na dworcu zostaje okradziony, potem okazuje się, że przesłuchania aktorów mogą się odbyć dopiero następnego dnia. Grzegorz jest wściekły, że musi zostać. W Warszawie razem z Basią, swoją narzeczoną mają przed sobą ostatnie przygotowania do ślubu.

Nazajutrz podczas castingu między Grzegorzem a jedną z aktorek nawiązuje się dziwna bliskość.

Czy można wytworzyć miłość między sobą za pomocą słów i gestów, jak mówił Henryk w „Ślubie” Witolda Gombrowicza? Czy  z kolei Grzegorz jest gotowy na swój ślub? Co jest prawdą, a co się tylko wydaje?

Z recenzji:

Zakończył się 20. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy. (...) Największym zaskoczeniem były jednak dla mnie świetne, półgodzinne etiudy młodych polskich reżyserów - Leszka Dawida ("Moje miejsce"), Krzysztofa Rzączyńskiego ("Ślub") i Anny Jadowskiej ("Korytarz"). Wierzę w momenty olśnienia i wahania bohaterów Rzączyńskiego, w ich uczucie i życie, które zawsze toczy się gdzieś między patosem teatralnej sceny a słowami bohaterki: "dobrze, kochajmy się teraz, ale żyjmy potem razem 30 lat. (...) “W bardziej dopracowanym, wysmakowanym i "gęstszym" "Ślubie" Krzysztofa Rzączyńskiego znów pozornie wszystko, co już było - reżyser przyjeżdża do Warszawy robić spektakl, ma narzeczoną, ale nie może przestać myśleć o aktorce, która pojawiła się na castingu: "Nikt nigdy tak mnie nie dotykał". Wierzę tym bohaterom całkowicie - wierzę w moment olśnienia i wahania, uczucie i zmysłowe pragnienie oraz życie, które toczy się zawsze gdzieś między patosem teatralnej sceny a słowami bohaterki przekrzykującej płaczące dziecko: "Dobrze, kochajmy się teraz, ale żyjmy potem razem 30 lat". Paweł T. Felis; Gazeta Wyborcza

____

Next Generation

„(...) W polskim zestawie od tej normy opisywania degrengolady odbiega tylko obraz Krzysztofa Rzączyńskiego. Jego "Ślub" to delikatna opowieść o młodym reżyserze, który w przeddzień własnego ślubu jedzie na próby do prowincjonalnego teatru. Tam spotyka aktorkę, która przychodzi na przesłuchanie do roli. W ciągu kilku chwil coś między nimi zaczyna iskrzyć. Bardzo delikatnie opowiedziany film, z jakąś ukrytą tęsknotą i niedopowiedzeniem. Wizytówka wrażliwego, ciekawego twórcy.”
Barbara Holender; Rzeczpospolita

festiwale:

- Grand Prix - Światowy Festiwal Filmów Studenckich Młode Kadry  2006

- I nagroda - Wegiel International Film Festival, Cieszyn

- Nagroda publiczności  - Warszawska Wiosna Filmowa 2005

- Wyróżnienie  - Lato filmów, Toruń

- Wyróżnienie - Etiuda i Anima, Kraków

- Wyróżnienie - Wakacyjne kadry, Cieszyn

- oficjalna selekcja: Warszawski Festiwal Filmowy; Los Angeles International Film Festival, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni;  Message to Man, St. Petersburg Film Festival; Viennale – Vienna International Film Festival;  International Short Film Festival, Berlin; Cologne International Film Festival; Anonimul Film Festival – Romania; Bologne International Film Festival; Drama International Film Festival – Grece;  8 Internationales Kolner Kurzfilmfestival;  Offcinema Film Festival

Więcej na:

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=326777

03/16 - ŚLUB / The Marriage